Jak nie być odsyłanym od drzwi do drzwi, gdy ZUS zajmie

Jak nie być odsyłanym od drzwi do drzwi, gdy ZUS zajmie

Jak nie być odsyłanym od drzwi do drzwi, gdy ZUS zajmie wypłatę
autorem artykułu jest Marcin Kozłowski

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opiera swoją działalność, jako państwowa jednostka organizacyjna, na ustawie z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz.74 ze zm.)oraz statucie. W skład ZUS wchodzą centrala i terenowe jednostki organizacyjne (dalej TJO). Pod tą drugą nazwą kryją się: oddziały, inspektoraty i biura terenowe. Działalnością Zakładu kieruje Prezes, natomiast na czele oddziału stoi dyrektor, a odpowiednio inspektoratu i biura terenowego - kierownicy, przy czym inspektoraty i biura terenowe podlegają organizacyjnie dyrektorowi oddziału.

Jako, że wyjątkowo może przydarzyć się kontakt z Centralą ZUS, zajmiemy się TJO, w szczególności oddziałem. Generalnie działalność ZUS, jaki i oddziału, opiera się na trzech pionach:
1) Dyrektora Oddziału - tutaj znajdują sie wydziały, referaty bądź samodzielne stanowiska:organizacyjny, finansowy, obsługi prawnej, spraw pracowniczych, ochrony informacji niejawnych, obsługi kancelaryjnej, zamówień publicznych, BHP i ppoż itp.;
2) świadczeń, na czele stoi wicedyrektor - emerytury i renty, zasiłki (najmniej przeze mnie znany);
3) dochodów, na czele stoi wicedyrektor - realizacji dochodów (egzekucja, ulgi, umorzenia, restrukturyzacja), ubezpieczenia i składki, rozliczeń kont płatników składek (swego rodzaju księgowość), korekt i analiz dokumentów ubezpieczeniowych i obsługi klienta.

Organem egzekucyjnym w zakresie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i należności pochodnych od składek oraz nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego lub innych świadczeń wypłacanych przez ten oddział, które nie mogą być potrącane z bieżących świadczeń jest na podstawie art. 19 §4 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji dyrektor oddziału ZUS. Nadto w przypadku dyrektora oddziału nadzór nad prowadzoną przez niego egzekucją należności pieniężnych sprawuje właściwy miejscowo dyrektor izby skarbowej (art. 23 §2).

Natomiast komórkÄ… organizacyjnÄ… ZUS wspomagajÄ…cÄ… dyrektora oddziaÅ‚u jest w oddziale - WydziaÅ‚ Realizacji Dochodów (z naczelnikiem wydziaÅ‚u na czele), zaÅ› w inspektoracie – komórka realizacji dochodów w randze wydziaÅ‚u bÄ…dź samodzielnego referatu (w obu przypadkach na czele stoi kierownik). Zdarza siÄ™, że komórka egzekucyjna wchodzi, jako referat dochodzenia należnoÅ›ci bÄ…dź referat realizacji dochodów, w skÅ‚ad WydziaÅ‚u RozliczeÅ„ Kont PÅ‚atników SkÅ‚adek i Ubezpieczonych.
Ostatnio wymieniony wydział zajmuje się m.in. ustalaniem sald na kontach, monitorowaniem terminowego wpływu składek na konta, wydawaniem zaświadczeń o niezaleganiu, wysyłaniem upomnień i wystawianiem tytułów wykonawczych. W praktyce reprezentuje on wewnątrz struktury terenowej jednostki organizacyjnej ZUS interesy Zakładu jako wierzyciela.

--
Marcin Kozłowski
lexto.pl - egzekucja administracyjna w praktyce

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Zabójczy błąd w zdobywaniu kobiety, który popełnia wię
Zalew informacji, a Twoja pamięć
Zjednaj sobie ludzi
cała prawda o diecie optymalnej
Lotniczy ruch pasażerski w Europie w sierpniu2008